Proč my?


V dnešní době je v podnikání čím dál tím nutnější najít ty správné lidi a vytvořit z nich kvalitní tým, který neupřednostňuje zájmy jednotlivce nad zájmy celku, a v neposlední řadě mít v tomto týmu kvalitního ekonoma/ekonomku a neméně kvalitní účetní. Již minula ta doba, kdy jsme si mysleli, že stačí vést firmu a účetnictví podle selského rozumu, a že vše zvládneme sami. Už není doba první republiky, kdy stačilo sečíst příjmy, výdaje a z rozdílu zaplatit daně státu. Tento stát nás nutí vše rozřadit do stovek až tisíců kolonek, aby nám ve výsledku mohl říct, toto si do nákladů dát můžeš, toto jenom napůl, a proto zaplatíš ještě vyšší daně. Ať Tě, podnikateli, můžeme lépe kontrolovat, abychom přesně věděli, co děláš, a jestli bys nemohl dát ještě víc.

Zde se nabízí otázka: „Zvládneme to?“, nebo jiná: „Mám dost erudovanou účetní, která to zvládne?“ Minula doba Brouků Pytlíků, kde si všechno uděláme sami a tím, že někoho vyšleme na školení, automaticky je z něho odborník a ví vše. Neustále dochází ke změnám, které to vše ještě více komplikují, a tím zde vzniká prostor pro další a další školení.

Kde je pak čas na práci? Kdo to všechno má platit? Vždyť ve výsledku veškerá práce společnosti, možný zisk, končí úplně někde jinde! Například měsíční hlášení! "Výborný" nástroj proti karuselovým obchodům, z toho plynoucím podvodům. Nikdo se neptá, co to přináší samotnému podnikateli, který má více starostí, čas jeho zaměstnanců je ještě více zatížený něčím, co nepřináší kýžený zisk, ale co: stát nařídil, my se musíme podřídit. Máme zde EET (pouze pro část podnikatelů, zbytek kdo ví kdy), kde se setkáváme s rozdíly mezi Vašimi daty a daty, co obdržel stát. Opět se to musí řešit, jinak podnikateli, těš se! Aby toho nebylo málo, je zde další přírůstek do rodiny - GDPR. Pokuty obrovské, příprava náročná, další mraky školení o ničem, kontroly bez určení pravidel, čeká se na prováděcí vyhlášku. Jo jo, jen tak dál...

Nebylo by jednodušší i na tuto oblast se podívat jinýma očima? Vždyť i Vámi vykonávaná práce je prací pro někoho, je jedno jestli se jedná o výrobky, službu nebo něco jiného. Proč by se o tuto oblast nemohl tedy starat někdo, kdo se tím zabývá, umí to, a také převezme odpovědnost?

Vyvolává to mnoho dotazů a pochybností, proč by někdo měl vědět, jak na tom jsem, co dělám, s kým to dělám a za kolik. Není toto náhodou i ten Váš zaměstnanec? A jak to řešíte? Smlouvou! Úplně stejné je to i s externí firmou, která vede účetnictví, stará se o daně, a v případě zájmu či potřeb i o ekonomiku. Je už jenom na Vás, jestli překonáte prvotní obavy a přistoupíte k této věci jako k další službě, která Vám může pouze pomoci, a Vy jste se konečně mohli naplno věnovat činnosti, která přináší peníze. V první řadě jde přeci jenom o peníze.